ul. Szyb Bartosza 12, Ruda Śląska
lakierowanie samochodu

Jak przygotować element samochodu do lakierowania?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niestety niektórych prac nie da się wykonać samodzielnie. I tak jest np. z lakierowaniem części samochodowych. Źle polakierowaną karoserię może zacząć trawić korozja. Mogą odpryskiwać kawałki lakieru lub robić się wybrzuszenia. Okazuje się, że jest to proces trudny, składający się z kilku etapów. Jak powinniśmy przygotować element do lakierowania?

Przygotowanie części samochodowej do lakierowania

Jest to podstawowy, ale trudny etap. Nie możemy go ominąć, gdyż bez niego położenie estetycznej i trwałej powłoki lakierniczej jest niemożliwe. Jest to część żmudna i czasochłonna. Jednak jej ominięcie lub niedokładne przeprowadzenie będzie miało przykre konsekwencje. Pierwszym etapem jest pozbycie się rdzy, a dopiero później zajmujemy się wygładzeniem powierzchni. Farby nie lubią źle dotartych lub brudnych elementów. Dlatego warto zachowywać czystość w pomieszczeniach, a przed lakierowaniem je sprzątać i polać wodą. Takie działanie zapobiegnie unoszeniu się kurzu w powietrzu.

Producenci chemii lakierniczej zalecają różne czasy między operacjami technologicznymi. Należy ich przestrzegać, aby osiągnąć pozytywne efekty.

Elementy uszkodzone

Jeśli element był wcześniej uszkodzony to ubytki można wypełnić je lakierami bazowymi np. przy użyciu pędzelka. Dopiero następnie myjemy odpowiednimi środkami, szlifujemy, myjemy i odtłuszczamy powierzchnię benzynę ekstrakcyjną. Podczas etapu przygotowania należy pamiętać o wygrzaniu elementu lakierowanego do temperatury pokojowej. Do szlifowania powierzchni stosujemy papiery ścierne o różnej grubości. Optymalna gradacja to 320. Taką również stosujemy, gdy matujemy stary lakier i będziemy nakładali podkład.