ul. Szyb Bartosza 12, Ruda Śląska
malowanie proszkowe

Poznaj procesy malowania proszkowego

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Malowanie proszkowe można obecnie uznać za jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych do malowania metali. Jeśli proces zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób to uzyskamy zarówno wysoki poziom trwałości, całkowite przyleganie powłoki, jak i doskonały efekt wizualny. Na czym dokładnie polega malowanie proszkowe?

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe realizowane jest w specjalnie wyposażonych warsztatach, malarniach czy lakierniach przemysłowych. Korzystając z takiej usługi mamy możliwość pomalowania na dowolny kolor konstrukcje oraz elementy wykonane z metalu. Zalicza się to nich m.in. aluminium, stal, czy powierzchnie ocynkowane. Co ciekawe malowanie może zostać perfekcyjnie zrealizowane zarówno na powierzchniach o różnym stopniu połysku oraz o różnej fakturze.

Można spotkać się z określeniem, że jest to malowanie na sucho, a to dlatego, że inaczej niż w metodzie tradycyjnej tutaj nie stosuje się wody. Niekiedy również zamiennie stosuje się określenie lakierowanie proszkowe. W przebiegu tej metody farba jest nanoszona na metalowe elementy w formie proszku, który wyróżnia się odpowiednimi fizykochemicznymi właściwościami. Na zakończenie konieczne jest umieszczenie konkretnego elementu w piecu, gdzie dochodzi do utwardzenia powstałej powłoki.

Malowanie proszkowe i jego etapy 

Proces malowania proszkowego składa się z kilku etapów. Najpierw wybrany element należy przygotować do procesu malowania -  wówczas oczyszczamy powierzchnię ze wszelkich zanieczyszczeń, dzięki czemu zdecydowanie zwiększy się poziom przyczepności farby. Oczyszczenie wykonuje się zarówno mechanicznie jak i chemicznie. Następnie przystępujemy do rozprowadzenia farby na wybranej powierzchni. Jako że farba ma postać proszku, nakłada się ją na powierzchnię metalu w formie natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Na zakończenie niezbędne jest utwardzenie farby. W tym celu element, który został nią pokryty zostaje umieszczony w piecu lakierniczym. Występuje tam temperatura około 20 stopni. Przy standardowej grubości powłoki utwardzanie trwa około 20 minut.