ul. Szyb Bartosza 12, Ruda Śląska
farby proszkowe

Jakie są rodzaje farb proszkowych?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Farby proszkowe używane są malowania głównie powierzchni metalowych, ponieważ doskonale zabezpieczają przed korozją. Nadają się do urządzeń i przedmiotów trzymanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dlatego ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Są odporne na uszkodzenia i bardzo trwałe, a powierzchnia pomalowanych przedmiotów wyjątkowo gładka.

Farby proszkowe produkowane są na bazie polimerów, nie zawierają żadnych rozpuszczalników, co jest ich niewątpliwą zaletą. Można je podzielić według kilku kategorii, jednak podział ze względu na skład jest najczęściej barny pod uwagę przy wyborze rodzaju farby. Wyznacza on główne możliwości zastosowania danego produktu. Ze względu na skład farby dzielimy na:

  • farby proszkowe epoksydowe – bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, mniej natomiast na światło słoneczne, dlatego lepiej sprawdzają się wewnątrz budynków;
  • farby proszkowe poliestrowe – odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne, nadają się więc do malowania urządzeń na zewnątrz takich jak bramy, balustrady, metalowe ławki, felgi samochodowe; 
  • hybrydy lub mixy, czyli farby proszkowe epoksydowo-poliestrowe – ich cechą charakterystyczną jest odporność na wysokie temperatury, dlatego dobrze sprawdzają się przy malowaniu na przykład grzejników.
    Ze względu na efekt wizualny farby proszkowe dzielimy na: metaliczne, błyszczące, matowe, półmatowe. Ze względu na rodzaj powierzchni wyróżniamy farby: gładkie, strukturalne, farby do powierzchni porowatych.

Cechy farb proszkowych

Dzięki wysoko rozwiniętej technologii farby proszkowe stosuje się do pokrycia zarówno małych przedmiotów codziennego użytku, jak i wielkich maszyn takich jak samochody ciężarowe, autobusy, różnego rodzaju pojemniki. Z ich użyciem przeprowadza się malowanie proszkowe konstrukcji stalowych. Wszystkie rodzaje farb proszkowych są termoutwardzalne. Rozpyla się je na malowanej powierzchni, a potem poddaje działaniu wysokiej temperatury ok. 200°C, w której farba się stapia, tworząc gładką i trwałą powłokę. Przed jej naniesieniem malowany przedmiot musi być specjalnie przygotowany poprzez obróbkę mechaniczną i chemiczną. Dzięki temu farba będzie dobrze przylegała do powierzchni. Farby proszkowe są obecnie najlepszym sposobem pokrycia i zabezpieczenia przedmiotów metalowych, a ich szeroki wybór umożliwia osiąganie rozmaitych efektów wizualnych.