ul. Szyb Bartosza 12, Ruda Śląska
malowanie proszkowe

Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Malowanie proszkowe cechuje się idealnym kryciem, wysokim stopniem zabezpieczenia malowanego elementu przed ścieraniem oraz korozją. Efekt wizualny jest o wiele wyższy niż w przypadku malowania tradycyjnego. Istotą jednak uzyskania trwałej powłoki lakierowej jest odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie proszkowe.

Dlaczego przygotowanie jest tak istotne?

Malowanie proszkowe polega na pokrywaniu malowanego obiektu farbą z wykorzystaniem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Fakt, iż „farba” nakładana jest w postaci proszku, łatwo i równomiernie pokrywa ona każdą krzywiznę elementu. Po pomalowaniu przedmioty umieszczane są w specjalistycznym piecu, gdzie w temperaturze bliskiej 200 oC farba „topi się” i twardnieje. Właściwe przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego wpływa na wytrzymałość malowanego elementu. Czysta powierzchnia bowiem zapewnia lepszą przyczepność farby. Dlatego należy tej czynności poświęcić dość dużo uwagi w całym procesie malowania proszkowego.

Odtłuszczanie i oczyszczanie

Podstawową sprawą podczas przygotowywania powierzchni do malowania jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń przy wykorzystaniu takich procesów jak piaskowanie, odtłuszczanie, czy też odpylanie, a także pokrycie elementów malowanych środkami antykorozyjnymi. To jakie procesy zostaną przeprowadzone, uzależnione są od rodzaju podłoża, które będzie malowane, oczekiwanej skuteczności czy też wysokości budżetu, jaki ma być przeznaczony na ten cel.

Oczyszczając powierzchnie malowane z różnego rodzaju zanieczyszczeń, poprawie ulega nie tylko trwałość pokrycia, ale również grubość warstwy farby zostaje dzięki temu niezmienna na całej powierzchni przedmiotu. Mycie może odbywać się albo z wykorzystaniem wody, albo z wykorzystaniem rozpuszczalników i emulsji. Po dokładnym oczyszczeniu przeznaczonych do malowania elementów należy nadać im odpowiedni poziom chropowatości, by zwiększyć przyczepność farby. Odbywa się to przy zastosowaniu obróbki mechanicznej i chemicznej. Obecnie często wykorzystywane są w tym celu nowoczesne maszyny takie jak oczyszczarki pneumatyczne i wirnikowe. Pozwalają one dobrać rodzaj ścierniwa, jego wielkość, skład do rodzaju obrabianego materiału, jego wielkości i kształtu.

Malowanie proszkowe elementów ze stopów żelaza

W przypadku malowania elementów nieżelaznych i wykonanych ze stopów żelaza oczyszczanie powierzchni odbywa się z wykorzystaniem metod chemicznych, np. fosforanowanie żelazowe lub fosforanowanie cynkowe natryskowe lub zanurzeniowe. Z tych dwóch metod skuteczniejsze wydaje się fosforanowanie cynkowe. Standardowo przebiega ono w pięciu fazach technologicznych: czyszczenie powierzchni, płukanie, fosforanowanie, ponowne płukanie i płukanie pasywujące. Fosforanowanie żelazowe składa się z dwóch faz technologicznych: równoczesnego mycia i właściwego fosforanowania oraz niezbędnego spłukiwania.

Czy to wszystkie sposoby przygotowujące przedmioty do malowania? Spośród innych metod uznawanych za skuteczne w przypadku oczyszczania i przygotowywania przedmiotów pod malowanie proszkowe warta uwagi jest jeszcze metoda chromianowania, pozwalająca na uzyskanie cienkiej bezbarwnej, ew. żółtawej powłoki, która gwarantuje maksymalnie równie pokrycie farbą.