ul. Szyb Bartosza 12, Ruda Śląska
malowanie proszkowe

Jakie powierzchne można malować proszkowo?

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jeszcze nie dawno malowanie proszkowe kojarzono niemal wyłącznie z malowaniem elementów ze stali. Tymczasem malowanie proszkowe ma o wiele większy obszar zastosowań. Trwałość i wysoki poziom wykończenia malowanych proszkowo elementów sprawia, że miejsc, które pomalowano za pomocą pola elektromagnetycznego, jest naprawdę dużo. Zobaczmy więc dokładnie jakie powierzchnie można malować proszkowo?

Jakie branże korzystają z malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe stali to najpopularniejsze miejsce wykorzystania tej techniki malowania. Z tego względu największe jego zastosowanie widać w branżach motoryzacyjnej, mechanice i przemysłu. Przyglądając się bardziej szczegółowo elementom stalowym i metalowym, które malowane są proszkowo, będą to np. elementy z aluminium, konstrukcje stalowe, czy też felgi aluminiowe, fragmenty maszyn, karoserii, urządzeń mechanicznych, jak również profile metalowe, grzejniki, elementy ogrodzeniowe, elementy konstrukcyjne i instalacyjne oraz przyrządy sportowe.

Jak widać, jest ono powszechnie stosowane zarówno w malowaniu przedmiotów codziennego użytku, jak i maszyn przemysłowych. Będą to elementy konstrukcji pojazdów mechanicznych (części zawieszenia, ramy, felgi, spojlery, progi, zderzaki, chłodnice, haki, bloki silników), sprzęt AGD (lodówki, pralki, zmywarki, klimatyzatory), czy też metalowe meble ogrodowe i akcesoria ogrodnicze.

Co jeszcze poza stalą pokryje „farba w proszku”?

Zaletą malowania proszkowego jest uniwersalność jego zastosowania. Poza stalą malowanie proszkowe używa się do malowania elementów z aluminium, czy też żeliwa, szkła, drewna, ceramiki czy też płyt MDF. Zastosowanie specjalistycznych farb oraz utwardzania z wykorzystaniem promieniowania UV i pieców z promiennikami IR. Dzięki temu, że farby te, nie muszą być wypalane w bardzo wysokich temperaturach, malowanie proszkowe, może być wykorzystywane na materiałach, które nie są z metali.

Czym różni się malowanie proszkowe od ciekłego?

Jednym z wartych uwagi materiałów nie stalowych, które można malować proszkowo, są płyty MDF. W tym przypadku farba nie tylko wzmacnia konstrukcję drewna, ale zapewnia mu estetyczny wygląd na lata.

Farby proszkowe w przeciwieństwie do malowania klasycznego farbą ciekłą gwarantuje uzyskanie jednolitej, jednorodnej powierzchni, bez zacieków, a nawet konieczności poprawek. Do tego malowanie to jest bezpieczne dla środowiska. Farby proszkowe bowiem nie zawierają w składzie rozcieńczalników, czy też emisji substancji lotnych do atmosfery oraz nie powodują powstania w wyniku ich używania odpadów toksycznych. Do wyboru są farby do malowania proszkowego epoksydowe, poliestrowe, epoksydowo – poliestrowe, poliuretanowe oraz silikonowe. Każda z nich cechuje się unikalnymi właściwościami zwiększającymi walory użytkowe malowanych przedmiotów.