ul. Szyb Bartosza 12, Ruda Śląska
malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe vs ekologia

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Malowanie proszkowe w przeciwieństwie do malowania ciekłego jest o wiele bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim podstawową różnicą jest zerowa emisja szkodliwych oparów do atmosfery, jak również fakt, iż w przypadku malowania proszkowego istnieją specjalne rodzaje farb proszkowych, które pozwalają malowanym elementom mieć kontakt z żywnością, czy też wodą pitną.

Dlaczego malowanie proszkowe jest bezpieczne dla środowiska?

Powodem, dla którego malowanie proszkowe uważane jest za ekologiczne, jest sposób nanoszenia farby na malowane elementy. Malowanie proszkowe odbywa się w kabinach bez udziału człowieka w „pełnym zamknięciu”. Elementy malowane mogą być umieszczane ręcznie (kabiny stanowiskowe) albo w ciągu przez specjalne przenośniki, które umożliwiają przeprowadzanie malowania seryjnego (kabiny przelotowe). W przypadku kabin automatycznych również elementy „podawane” są przez specjalne przenośniki, ale malowanie odbywa się automatycznie. Umożliwia to zainstalowanych jeden lub kilka aplikatorów lakierniczych.

Użycie aplikatora natryskowego i kabiny do malowania proszkowego jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Dzięki nanoszeniu farby z wykorzystaniem pola elektrostatycznego, zużycie farby jest minimalne. Ta część farby, która „nie przylgnęła” do malowanego kształtu może być ponownie wykorzystana do malowania następnego elementu. Jest to możliwe dzięki zamontowanemu w układzie układu odzyskiwania farby z obiegu. Jest to opcja dodatkowa, w którą nie każdy rodzaj kabiny jest zaopatrzony, ale warto postarać się o dołożenie tej dodatkowej funkcji, celem zwiększenia ergonomii i ekonomii wykorzystania malowania proszkowego w życiu codziennym firmy. Niezwykła dokładność pokrycia elementów konstrukcyjnych, malowanych proszkowo sprawia, że równomierne pokrycie przedmiotów malowanych, jest niejednokrotnie możliwe podczas nanoszenia pierwszej warstwy farby proszkowej.

Malowanie proszkowe a ekologia, co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku standardowych farb ciekłych, rozpuszczalnikowych nie ma możliwości ponownego wykorzystania farby, która „minęła się” z malowanym przedmiotem. Pozostałości lakieru rozpuszczalnikowego muszą być zutylizowane kosztem środowiska naturalnego. Trwałość pokrycia farbą proszkową jest również na korzyść ekologii. Malowane przedmioty odznaczają się nie tylko trwałością, odpornością na zniszczenia mechaniczne, atmosferyczne, UV, ale nie wymagają poprawek, czy konieczności nanoszenia kolejnych warstw farby.

Skład farb proszkowych jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego. Potwierdzają to liczne atesty i certyfikaty dopuszczające przedmioty malowane proszkowo do kontaktu z żywnością i wodą. Podczas ich aplikacji nie ulatniają się lotne związki, nie generują one żadnych odpadów, a wspomniana możliwość odzyskiwania niewykorzystanej podczas aplikacji farby czyni malowanie proszkowe i ekologicznym i ekonomicznym. W przypadku poszukiwaniu ekologicznej metody malowania elementów ze stali, ceramiki, płyt MDF czy też aluminium malowanie proszkowe nie ma sobie równych.